Sprawozdanie z XVIII Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym

W niedzielę 27 października 2013 roku, w sali sportowej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, odbyły się XVIII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W Mistrzostwach znakomicie spisały się wszystkie drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, składające się ze studentów Wydziału Matematyki, Informatyki  i Mechaniki.

Akademickim Mistrzem Polski w Programowaniu Zespołowym na rok 2013 został zespół w składzie: Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja.

Zespól ten był najlepszy wśród 52 drużyn reprezentujących 17 uczelni z całej Polski. Zwycięzcy rozwiązali 10 zadań spośród 11 przygotowanych przez organizatorów.

Drugie miejsce, z 9 zadaniami, zajął zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wiktor Kuropatwa, Wojciech Łopata, Michał Sapalski), który ostatnie zadanie rozwiązał na pół minuty przed końcem zawodów i dzięki temu wyprzedził w ostatecznej klasyfikacji inną drużynę Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Grzegorz Prusak i Marcin Smulewicz, która rozwiązała 8 zadań i ostatecznie zajęła III miejsce w zawodach.

Na miejscach czwartym i piątym znalazły się dwa zespoły z Uniwersytetu Wrocławskiego z 8 zadaniami, odpowiednio (Anna Piekarska, Tomasz Syposz, Jakub Tarnawski) oraz (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski).

Wszyscy studenci z drużyn z pierwszej piątki zawodów otrzymali stypendia Uniwersytetu Warszawskiego ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego - mecenasa Mistrzostw.

Uniwersytet Warszawski do tegorocznych Mistrzostwach wystawił 10 zespołów i wszystkie spisały się znakomicie. W pierwszej dziesiątce zawodów znalazły się jeszcze cztery zespoły UW, które zajęły odpowiednio:

Pozostałe cztery zespoły Uniwersytetu Warszawskiego zajęły miejsca:

Sponsorem głównym zespołów Uniwersytetu Warszawskiego był PKO Bank Polski.

Mistrzostwa Polski to także sukces organizacyjny Uniwersytetu Warszawskiego, a w szczególności Wydziałów Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Zarządzania, a także współpracujących z nimi pracowników Wydziału Prawa i Administracji. Przy organizacji zawodów pracowało ponad 60 pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkim należą się bardzo gorące podziękowania.

Tak duża impreza nie mogłaby się odbyć bez finansowego i organizacyjnego wsparcia:

Więcej o zawodach oraz pełny ranking można znaleźć na stronach amppz.mimuw.edu.pl.

17 listopada 2013 roku, sześć zespołów Uniwersytetu Warszawskiego, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce Mistrzostw, walczyć będzie w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym o awans do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The ACM International Collegiate Programming Contest), które odbędą się w dniach 22-26 czerwca 2014 r. w Jekaterynburgu.

Rusza XIX Olimpiada Infprmatyczna

Olimpiada informatyczna jest olimpiadą przedmiotową adresowaną do uczniów szkół średnich, przeprowadzaną corocznie pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem Olimpiady jest umożliwianie uczniom uzdolnionym informatycznie rozwijanie ich talentów i pogłębianie wiedzy informatycznej. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikacji, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu, doboru stosownych struktur danych, testowania programów, pracy w środowisku programistycznym.

Więcej na: http://www.oi.edu.pl

Ósma edycja Nagrody im. Witolda Lipskiego  konkurs 2012

Rada Nagrody im. Witolda Lipskiego ogłasza ósmą edycję konkursu dla młodych naukowców w zakresie informatyki. Podstawowym kryterium oceny i wyboru laureata Nagrody będzie udokumentowany publikacjami dorobek naukowy kandydatów.

Wysokość nagrody w tegorocznym konkursie wynosi 10 tys zł (brutto).

Termin składania wniosków: do 17 kwietnia 2012
Termin rozstrzygnięcia konkursu: do 30 czerwca 2012